onstelasyon: Bir sistem içerisindeki öğelerin birbirine göre konumu, durumu ve birbirinden etkileşimi.
Hellinger Türkiye Enstitüsü çatısı altında düzenlenen eğitim programına ve yaklaşık 6 yıl boyunca  hemen hemen her ay düzenlenen atölye çalışmalarına katıldım.Bugün yapmış olduğum çalışmalar o dönemide kapsayarak genişlemiş,zenginleşmiş ve  farklılaşmış olmakla beraber bu atölye çalışmalarında temsilci algısı fenomenini defalarca deneyimlemem ve her defasında kendime özgü yeni iç görüler edinmem konstelasyon çalışmalarının tekrara dayalı bilginin çok daha ötesinde birşeyler ifade ettiğini ve bu çalışmalara katkı verecek tecrübelerimin, düşüncelerimin ve içgörülerimin  olduğunun netleşmesini sağlamıştır.
Hellinger Türkiye Enstitüsünce Türkiye – İstanbul’da iki defa ve Yunanistan-Atina’da bir defa gerçekleştirilen bir yönüyle barış ve dostluğa katkı veren, etnik alanda konstelasyon çalışmalarının yapıldığı seminerlere katıldım.
Bert Hellinger’in Türkiye İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da, Hellinger Türkiye Enstitüsü organizasyonuyla düzenlenen grup çalışmasına katılmam, benim için ciddi bir dönüm noktası olmuştur. Bert Hellinger’in bütün bilgi birikimini gerektiği zaman kullanmak üzere bir kenara koyup, her defasında sanki ilk defa konstelasyon çalışması yapıyormuş gibi, küçük bir çocuk merakıyla, zihinsel koşullanmalarını olabildiğince minumuma indirgeyerek, fenomonolojik ve aynı zamanda  bütünsel, sistemik bir algıyla, alandaki temsilcileri gözlemlemesi, bilen alan’a ve temsilci algısına güvenmesi, bende o güne kadar oluşan bir çok teorik ve pratik sorunun çok net bir cevabı olmasının yanısıra, konstelasyon çalışmalarını derinlemesine anlama isteğiminin en önemli itici güçlerinden biri olmuştur. Birçok çalışmada temsilci olarak ”bilen alan”ın içinde yer aldığım ve yoğun geçen çalışmaların sonunda sevgili Bert’in benimle özel olarak  paylaştığı bir iki cümleyle beraber son derece mütevazi bir şekilde ”Ben ve Sen, beraber insanlara yardım ettik” diyerek beni kendi çalışma alanına alarak onurlandırması bu alanda profesyonel çalışma kararımı netleştirmişti.
Bert Hellinger’in, Sophie Hellinger’le beraber Hellinger Sciencia çatısı altında Avusturya’da sunduğu, yeni yaklaşımla Aile konstelasyonu ve organizasyon konstelasyonu çalışmaları uluslararası eğitim programına başlangıcından itibaren aralıksız katıldım. Prof.Dr.Franz Ruppert’in İngiltere’nin Londra ve Bristol kentlerinde, Vivian Broughton’ın kurucusu olduğu Constellation Work Training Ltd. çatısı altında vermekte olduğu ”Travma Konstelasyon Çalışmaları”na dört yıldır katılmaya devam ediyorum. Sembiyotik ilişki, bağlanma, bağlanma bozuklukları ve travmaları, varoluşsal travmalar ve kayıp travmaları alanında derinlemesine konuyu anlama isteğime cok büyük katkı veren bu çalışmaların yanında, Franz Ruppert’in psikoz üzerine son derece yeni ve sürekli gelişen teorilerinide uygulamalı olarak takip etme şansı buluyorum.
Ursula Franke’nin Constellation Work Training Ltd. Çatısı altında İngiltere Bristol’de düzenlediği grup çalışmasına  katıldım. International Organizational Constellations Training Intensive (IOCTI) nin 2008 yılında Meksika’nın Hacienda Vista Hermosa bölgesinde düzenlemiş olduğu, son derece yoğun bir program olan organizasyon konstelasyon çalışmalarına katıldım. Bert Hellinger Institute, The Netherlands Çatısı altında üç modülden oluşan ve iki yıl süren ”Organizasyonlarda Sistem Dinamikleri” konseptli Uluslararası eğitim programına Hollanda’nın Groningen kentinde katıldım.
Aynı zamanda üyeside olduğum ve varoluşunu çok önemsediğim The International Systemic Constellations Association(ISCA) çatısı altında gerçekleştirilen, Almanya’nın Münih kentinin güneyinde Cloister Bernried’de yoğunlaştırılmış eğitim programına katıldım.
Mahr ile beraber İsrail’de Tel Aviv yakınında Raanana bölgesinde çok özel çalışmaların yapıldığı ve iki yıl sürecek olan programın  ilk modülüne  katıldım.(27 Mayıs – 1 Haziran 2010)
Hellinger Siencia çatısı altında Almanya’nın Bad Reichenhall bölgesinde Bert Hellinger’in 85.doğum yıldönümü vesilesiyle 3-16 Aralık 2010 tarihlerinde ilk kez bu kadar geniş çaplı düzenlenen ve 55 ülkeden 650 kişinin katılımıyla gerçekleşen uluslararası eğitim programı ve kongreye katıldım.
Bu kongrede beni ve birçok kimseyi heyecanlandıran cok önemlide bir şey oldu. Amerikalı antropolog Carlos Castenada’nın Don Juan olarak dünyaya tanıttığı Meksikalı Kızılderili şaman ”Tata Cachora” nın gerçek kişiliğiyle Meksika devlet başkanının özel izniyle vize alarak Bert’in doğum gününekatılmasıydı.Yaklaşık 4000 bitkinin insan sağlığı için nasıl kullanılacağının bilgisine sahip, kongre süresince dans eden, son derece sağlıklı ve dinç gözüken 96 yaşındaki bu adamla aynı ortamda olmak bile insana çok şey öğretiyor.
Dünyanın en büyük adası ve en küçük kıtası olan Avustralya’nın olağanüstü güzellikteki Sydney kentindeki Sydney Üniversitesinde 18-25 Ocak 2011 tarihlerinde ilk defa düzenlenen Avustralya Pasifik Konstelasyon Çalışmaları Programına katıldım.Açılışını Avustralya kıtasının ilk ev sahipleri Aborjinler’in yaptığı bu yoğun programda  Amerika, Almanya, Avusturya ve tabiki Avustralya’lı meslektaşlarımla karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk, deneyim ve tecrübelerimizi birbirimize aktardık.
A.B.D.’nin San Francisco eyaletinde 28-30 Ekim tarihlerinde ”2011 US Systemic Constellations Conference” adı altında düzenlenen konferansa katıldım.Avrupalı ve Amerikalı bir çok meslektaşımla konstelasyon çalışmalarının geleceği ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk.Kişisel gözlemim Amerika’da değerli çalışmalar yapanların yanında birçok uygulayıcının konstelasyon çalışmalarının içini boşaltmaya tabiri caizse sulandırmaya başladığı yönünde oldu.
Konstelasyon çalışmalarına Türkiye’de katkı vermek amacıyla  ”Konstelasyon Danışmanlık” adı altında bir danışmanlık ve eğitim merkezi kurdum. Bu alanda öncelikli vereceğimiz katkı uluslararası alanda edindiğim tecrübeleri paylaşacağım konstelasyon çalışmaları eğitim programları düzenleyerek  kişisel ve profesyonel gelişime katkı sunmak olacaktır.
Sevgi ve Saygılarımla, Göksel Karabayır

Göksel Karabayır
Date

10 Aralık 2016

Client

Konstelasyon Kolaylaştırıcısı

Category

Uzmanlar